A régészeti esszépályázat eredményhirdetése

A Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának Régészeti Tanszéke négy megye 111 középfokú oktatási intézményében hirdette meg régészeti esszépályázatát. A jelentkezők négy témakör közül választhattak (Egy híres őskori lelőhely bemutatása, ismertetése; A honfoglaló magyarok fegyverzete és harcmodora; Egy, a szerző által szabadon választott vár bemutatása; Móra Ferenc, a régész–író).
A Régészeti Tanszék felhívására nyolc középiskolából tizenhét pályamunka érkezett be, melyeket egységes szempontok szerint értékeltek tanszékünk munkatársai: Dr. Kulcsár Valéria egyetemi docens (Egy híres őskori lelőhely bemutatása), Dr. Révész László tanszékvezető egyetemi docens (A honfoglaló magyarok fegyverzete és harcmodora), Dr. Wolf Mária egyetemi docens (Egy, a szerző által szabadon választott vár bemutatása), Pintér-Nagy Katalin tudományos segédmunkatárs (Móra Ferenc, a régész–író). A dolgozatokra maximálisan 30 pontot lehetett adni, mely a munkák szerkezetének, kivitelezésének, stílusának, nyelvhelyességének, valamint a témában felhasznált irodalomnak az értékelésén alapult.
A bírálók együttes véleménye alapján a beérkezett tizenhét pályamunka közül négy dolgozat szerzőjét díjazza a SZTE BTK Régészeti Tanszéke könyvcsomaggal:

1. helyezettek
    Nagy Lola Anilla, Táncsics Mihály Gimnázium, Orosháza (30 pont)
    Ritka József, Dugonics András Piarista Gimnázium, Szeged (30 pont)
    Inokai Máté, József Attila Gimnázium, Makó (30 pont)
  2. helyezett
    Rácz Balázs Viktor, Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola, Békéscsaba (29 pont)

A díjazottak nyereménye: négy kötetből álló könyvcsomag
Révész László: A magyar honfoglalás kora. A Magyar Nemzeti Múzeum állandó kiállítása. Kiállítási katalógus. Budapest 2014.
Szőke Béla Miklós: A Karoling-kor a Kárpát-medencében. A Magyar Nemzeti Múzeum állandó kiállítása. Kiállítási katalógus. Budapest 2014.
Hajdú Éva: A Seuso-kincs. A történelem nagy rejtélyei. Budapest 2014.
Kőhegyi Mihály–Vörös Gabriella: Madaras-halmok. Kr. u. 2–5. századi szarmata temető. Monográfiák a Szegedi Tudományegyetem Régészeti Tanszékéről. Szeged 2011.

A helyezetteknek és minden pályázónak gratulálunk, köszönjük igényes és szép dolgozataikat! Valamint köszönjük a pályázók felkészítő pedagógusainak áldozatos, lelkes munkáját!

A pályázaton részt vevőknek további eredményes tanulást és munkát kíván az SZTE BTK Régészeti Tanszékének munkatársai nevében:

1. november 15.

Pintér-Nagy Katalin

A pályázók összesített eredménylistája

Név Középiskola A pályamunka címe Helyezés
1. Nagy Lola Anilla Táncsics Mihály Gimnázium, Orosháza A honfoglaló magyarok fegyverzete és harcmodora 1.

30 pont

2. Ritka József Dugonics András Piarista Gimnázium, Szeged Sárospatak vára 1.

30 pont

3. Inokai Máté Makói József Attila Gimnázium Móra Ferenc régészeti kutatásai 1.

4. Rácz Balázs Viktor Széchenyi István Két Tanítási Nyelvű Szakközépiskola,

Békéscsaba

A honfoglaló magyarok fegyverzete és harcmodora

2.

29 pont

5. Szalma Krisztina Szegedi Gazdasági Szakképző Iskola Krúdy Gyula Tagintézménye Móra Ferenc, a régész-író 3.

28 pont

6. Romhányi Viktória Ceglédi Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola Trója 4.

27 pont

7. Szebenyi Patrícia Szegedi Gazdasági Szakképző Iskola Krúdy Gyula Tagintézménye Móra Ferenc írói és régészeti munkássága 5.

26 pont

8. Kozma Dávid Boros Sámuel Szakközépiskola és Szakiskola, Szentes Eger vára 6.

25 pont

9. Lukács Diána Orosházi Táncsics Mihály Gimnázium, Orosháza Stonehenge bemutatása 7.

23 pont

10. Nagy Bettina Boros Sámuel Szakközépiskola és Szakiskola, Szentes Stonehenge: a több ezeréves rejtély 7.

23 pont

11. Paulinusz Sára Napsugár Ceglédi Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola Jerikó, a világ legősibb városa 7.

23 pont

12. Nagy Letícia Szegedi Gazdasági Szakképző Iskola Krúdy Gyula Tagintézménye Az egri vár 7.

23 pont

13. Tóth Tímea Szegedi Gazdasági Szakképző Iskola Krúdy Gyula Tagintézménye Móra Ferenc 8.

21 pont

14. Kiss Levente Piarista Gimnázium,

Kecskemét

Az íj szerepe a honfoglaló magyarok fegyverzetében és harcmodorában 9.

19 pont

15. Glaj Máté Piarista Gimnázium,

Kecskemét

A siklósi vár 10.

10 pont

16. Kálmán Regina Szegedi Gazdasági Szakképző Iskola Krúdy Gyula Tagintézménye Az egri vár bemutatása 10.

10 pont

17. Borbély Dorothy Szegedi Gazdasági Szakképző Iskola Krúdy Gyula Tagintézménye A sümegi vár 11.

9 pont

Letöltés pdf formátumban