Komplex geokronológiai és geofizikai laboratóriumok fejlesztése

Geokronológiai laboratórium és geofizikai eszközpark

A „Komplex geokronológiai laboratórium és geofizikai eszközpark létesítése örökségvédelmi és környezeti kutatások támogatásához” című projekt a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 (HURO/1101/126/2.2.1) keretében valósult meg a szegedi és a temesvári egyetem együttműködésében. A projekt fő célja egy olyan kutatási infrastruktúra létrehozása volt, amely számos, elsősorban örökségvédelmi és környezeti/földtudományi célzatú sekély-geofizikai és geokronológiai kutatás hátterét teremti meg. A fejlesztés keretében 2012 és 2014 között kialakított geokronológiai laboratóriumnak (radiokarbon kormeghatározó laboratórium, lumineszcens kormeghatározó laboratórium bővítése) a Szegedi Tudományegyetem, míg a geofizikai eszközparknak (geomágneses és geoelektromos mérőrendszer, talajradar) a Temesvári Nyugati Egyetem ad otthont. A geokronológiai laborok és a geofizikai eszközpark beüzemelése és tesztelése során 50 lelőhely terepi műszeres vizsgálata és 200 régészeti minta korhatározása történt meg. A magyarországi lelőhelyek és minták vizsgálatának régészeti előkészítését, koordinálását és az eredmények kiértékelését tanszékünk munkatársai végezték el.

További információ: http://www.geo.u-szeged.hu/enviarch/?q=hu