BA képzés

Kíváncsi vagy arra, hogy mi valójában a régészet? Érdekel mit csinálnak a régészek terepen és a múzeumok raktáraiban, hogyan kutatnak? Szeretnéd megismerni hogyan éltek elődeink az őskorban, az ókorban, a népvándorláskorban és a középkorban, milyen volt a viseletük, ékszereik, milyen eszközöket, fegyvereket használtak? Ha igen, akkor itt a helyed, a szegedi régészet alapképzésben!

Mit tanulhatsz nálunk?

A képzés során szilárd elméleti alapokat kaphatsz a Kárpát-medence, Közép- és Kelet-Európa, valamint a Balkán-félsziget őskori, népvándorlás kori és középkori régészetéről, de emellett tanulhatsz a muzeológiáról és a régészethez szorosan kapcsolódó természettudományos módszerekről, vizsgálatokról. Egyúttal komoly gyakorlati ismeretekre is szert tehetsz a múzeumi anyagismereti órákon és a nyári tanásatásokon.

A bevezető, alapozó tantárgyak teljesítését követően különböző szakirányok közül válogathatsz.

Szakirányok:

  • Őskor
  • Barbaricum és népvándorlás kor
  • Középkor

Párhuzamosan két szakirány választására van lehetőséged, így két régészeti korszak szakértőjévé válhatsz.

Hogyan jelentkezz hozzánk?

Jelöld meg első helyen az SZTE BTK régészet alapképzését a jelentkezés során.
Történelemből mindenképp emelt szintű érettségit kell tenned, valamint egy további tárgyból a közép szintű érettségi eredményed számítható be az alábbi tárgyak közül: magyar nyelv és irodalom, latin, földrajz, biológia, digitális kultúra vagy a nagy világnyelvek (angol, francia, német, spanyol, orosz) egyike.

Ha részt veszel a tanszékünk által meghirdetett nyári felvételi előkészítőn vagy a levelező­rendszerű/online felvételi előkészítőn, akkor plusz pontokat szerezhetsz, amelyek beszámítanak a felvételi pontjaidba. Az előkészítő programokról bővebben itt olvashatsz.

Miért válassz bennünket?

  • Mert kiváló szakemberektől tanulhatsz: nemcsak nagy tapasztalatú szegedi oktatóktól, de az ország számos kutatóhelyéről és legjobb múzeumaiból érkezett régésztől.
  • Mert a szegedi régészképzés országos hírű abban a vonatkozásban is, hogy nem pusztán elméleti oktatást nyújt, de nálunk megtanítanak a régészeti terepmunka, ásatás stb. csínjára-bínjára.
  • Mert a tanszék „emberléptékű”. Minden egyes hallgatónkra elegendő idő jut, mindenki ismer mindenkit, nem mellesleg remek, összetartó a közösség, ahova jó tartozni.
  • Mert tanszékünk munkatársai az egyetemi oktatás mellett számos kutatási programban vesznek részt, melybe a hallgatóink is aktívan bekapcsolódnak.
  • Mert hallgatóink az utóbbi években sorra nyerik az egyetemek közötti tanulmányi versenyeket, megelőzve a pesti, pécsi és miskolci tanszékeket.
  • Mert nálunk lehetőség van a továbblépésre. A szegedi egyetem régészeti képzése háromszintű oktatási struktúrával rendelkezik, vagyis BA (Bachelor), MA (Master) és doktori képzést (PhD) is biztosít hallgatóinak.
  • Mert tanszékünk „Partiscon” diákköre egész évben gondoskodik arról, hogy a tanulás mellett ne legyen időtök unatkozni (elsősök bemutatkozó estje, Mikulás buli, farsang, főzőverseny, kirándulás).

Mi a régészet? Mit csinálnak a régészek?

 

Pillanatképek a régészhallgatók mindennapjaiból