A régészet mesterképzés célja: olyan szakemberek képzése, akiknek kisujjába kerül a mesterség. A végzett hallgatóink alkalmasak régészeti források és lelőhelyek felkutatására, feltárására és feldolgozására, valamint ilyen jellegű múzeumi gyűjtemények kezelésére. A régészeti emlékanyag mellett ismerik a kulturális örökség más területeit is, és felkészültek arra, hogy ezen örökséggel kapcsolatos alapfeladatokat ellássanak minden olyan intézményben, amelynek célja a kulturális örökség feltárása, védelme, feldolgozása és bemutatása. És főként: rendelkeznek olyan ismeretekkel, amelyek a közgyűjtemények régész-muzeológus munkakörének betöltéséhez szükségesek.
Mit tanulhatsz nálunk?
A régészet MA képzésen belül négy specializáció közül kettőt, egy fő- és mellékspecializációt kell választaniuk a hallgatóinknak.
Specializációk:
- Őskori régészet
- Barbaricum és népvándorlás kori régészet
- Középkori régészet
- Archaeometria
Hogyan jelentkezz hozzánk?
A régészet MA szakra olyan hallgatók nyerhetnek felvételt, akiknek régészet alapszakon vagy történelem (régészet) alapszakon, vagy történelem alapképzés régészet specializációján elnyert BA szintű oklevelük van. A felvételi szóbeli motivációs beszélgetés keretében zajlik.
Miért válassz bennünket?
- Mert kiváló szakemberektől tanulhatsz: nemcsak nagy tapasztalatú szegedi oktatóktól, de az ország számos kutatóhelyéről és legjobb múzeumaiból érkezett régésztől.
- Mert a szegedi régészképzés országos hírű abban a vonatkozásban is, hogy nem pusztán elméleti oktatást nyújt, de nálunk megtanítanak a régészeti terepmunka, ásatás stb. csínjára-bínjára.
- Mert a tanszék „emberléptékű”. Minden egyes hallgatónkra elegendő idő jut, mindenki ismer mindenkit, nem mellesleg remek, összetartó a közösség, ahova jó tartozni.
- Mert tanszékünk munkatársai az egyetemi oktatás mellett számos kutatási programban vesznek részt, melybe a hallgatóink is aktívan bekapcsolódnak.
- Mert tanszékünk munkatársainak koordinációjával aktívan becsatlakozhatsz konferenciák, tudományos népszerűsítő programok szervezésébe, kiállítások rendezésébe.
- Mert publikálási lehetéséget biztosítunk számodra tanszékünk folyóiratában, az Acta Iuvenumban.
- Mert hallgatóink az utóbbi években sorra nyerik az egyetemek közötti tanulmányi versenyeket, megelőzve a pesti, pécsi és miskolci tanszékeket.
- Mert nálunk lehetőség van a továbblépésre. A szegedi egyetem régészeti képzése háromszintű oktatási struktúrával rendelkezik, vagyis BA (Bachelor), MA (Master) és doktori képzést (PhD) is biztosít hallgatóinak.
- Mert tanszékünk „Partiscon” diákköre egész évben gondoskodik arról, hogy a tanulás mellett ne legyen időtök unatkozni (elsősök bemutatkozó estje, Mikulás buli, farsang, főzőverseny, kirándulás).
Hol tudsz majd elhelyezkedni a végzés után?
A régészet MA képzés 4 féléves nappali szak, mely MA (Master) szintű diplomát nyújt. A nálunk végzettek döntő többsége rövid időn belül munkát talál a szakmában: múzeumokban, kutatóintézetekben, de egyre többen a versenyszférában működő régészeti vállalkozásokban is.
Mi a régészet? Mit csinálnak a régészek?
Pillanatképek a régészhallgatók mindennapjaiból