„Rideg régésztartás”
Pillanatképek a 100 éves szegedi régészképzés történetéből
Megnyitó: 2024. május 22. (szerda) 17.00
A kiállítás megtekinthető: 2024. szeptember 8-ig
Helyszín: Móra Ferenc Múzeum, 6720 Szeged, Roosevelt tér 1–3.
Rövid ismertető: A Kolozsvárról Szegedre költözött Magyar Királyi Ferencz József Tudományegyetemen 100 évvel ezelőtt, 1924-ben indult meg a régészeti oktatás. Tárlatunk fotókon keresztül mutatja be az egykori és a jelenlegi hallgatók mindennapjait, tevékenységeit. A kiállítás által betekintést nyerünk a terepi, a múzeumi és a tantermi oktatásba, a hallgatók különböző szakmai ténykedésébe (kiállításrendezés, konferenciaszervezés) és a diákélet szépségeibe (Archaeológus Céh, tanszéki kirándulások, farsangok, Mikulás-estek, főzőversenyek, diáktalálkozók).
A kiállítás célja: A Kolozsvárról Szegedre költözött Magyar Királyi Ferencz József Tudományegyetemen 100 évvel ezelőtt, 1924-ben, Buday Árpád és Banner János kinevezésével indult meg a régészeti intézet működése. Az elmúlt 100 évben kisebb kihagyással ugyan, de folytonos volt a régészeti oktatás, és tudományunk olyan meghatározó alakjai tanítottak és kutattak az intézetben/tanszéken, mint Bálint Alajos, Párducz Mihály, Gazdapusztai Gyula, Trogmayer Ottó és Fodor István.
Bármely periódusát is nézzük az intézetnek/tanszéknek, az minden korszakban általánosnak tekinthető, hogy az oktatók, kutatók tevekénységének fókuszában a régészhallgatók álltak. Előadások, szemináriumok, gyakorlatok, műhelymunkák keretén belül és azon túl is lehetőségük volt a diákoknak elsajátítani a régészmesterség minden csínját-bínját a terepen és a múzeumok falain belül egyaránt. Tárlatunk a szegedi régészeti intézet/tanszék 100 évét mutatja be fotókon keresztül, a középpontba az egykori és a jelenlegi hallgatók mindennapjai, tevékenysége kerültek. A kiállítás által betekintést nyerünk a terepi, a múzeumi és a tantermi oktatásba, a hallgatók különböző szakmai ténykedésébe (kiállításrendezés, konferenciaszervezés) és a diákélet szépségeibe (Archaeológus Céh, tanszéki kirándulások, farsangok, Mikulás-estek, főzőversenyek, diáktalálkozók). Trogmayer Ottó szavaival élve, Szegeden „… mindig rideg régésztartás folyt, mindenki megkapta a lehetőséget arra, hogy a terepmunkából tudományos eredményeket szűrjön le. Megkapták azt az általános elméleti alapképzést, amire egy Alföldön dolgozó régésznek szüksége van; ugyanakkor olyan terepgyakorlatot kaptak, amire Budapesten nem volt lehetőség.”
Szervező intézmény: SZTE BTK Régészeti Tanszék, Dél-alföldi Régészeti Egylet, Móra Ferenc Múzeum
A kiállítás kurátorai: Felföldi Szabolcs, Pintér-Nagy Katalin, Szatmári Csilla
A kiállítás rendezésében részt vettek: a szegedi régészhallgatók (Bartha Dániel, Dósa Edit, Göblyös Szimonetta, Molnár Alexandra, Nagy Máté, Nyemcsók Anna, Pikó Bettina, Szilágyi Gábor, Tóth-Batíz Márton)