Újra indulnak a régészeti topográfiai munkák Csongrád megyében

Csongrád megye területén 1970 és 2008 között zajlottak régészeti topográfiai munkák, amelyek során a megye szinte teljes területének a terepbejárása és régészeti lelőhelyeinek a feltérképezése megtörtént. Az egyes vizsgálati egységeket, a magyarországi topográfiai kutatások gyakorlatának megfelelően, a települések közigazgatási határai képezték. A kutatás a SZTE BTK Régészeti Tanszéke és a Csongrád megyei Múzeumok Igazgatósága együttműködésével valósult meg.

A MTA BTK Régészeti Intézete és a SZTE BTK Régészeti Tanszéke megállapodása értelmében a két intézmény a Csongrád megyei régészeti topográfiájának elkészítését közös munka keretében tervezi megvalósítani, a területileg érintett intézmények bevonásával.

A topográfiai munkálatokat Hódmezővásárhely határában kezdik meg. A területválasztást indokolják a Régészeti Tanszék kutatási hagyományai, valamint a helyi múzeummal ápolt, hosszú ideje fennálló kitűnő munkakapcsolat.

A MTA BTK Régészeti Intézetének és a SZTE BTK Régészeti Tanszékének első közös munkamegbeszélésére 2016. január 27-én került sort Szegeden, illetve Hódmezővásárhelyen, amelyen a munka elindításáról és az elkövetkezendő hónapokban megvalósítandó tervekről esett szó.

A szegedi megbeszélésen az Intézet és a Tanszék munkatársai mellett részt vettek a Szegedi Járási Hivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Osztályának, valamint a szegedi Móra Ferenc Múzeum megbízott munkatársai. A hódmezővásárhelyi Tornyai János Múzeumban tartott délutáni megbeszélésen az Intézet és Tanszék munkatársai a múzeum vezetőségével és régészeivel egyeztettek.

Berta Adrián